AND GR-300 Gemini Auto-calibrating Analytical Balance, 310g x 0.1mg
$77,394.20 MX($3,757.00 USD)
AND GX-203A Apollo Precision Toploading Balance, Internal Calibration 220 g x 0.001 g
$30,179.00 MX($1,465.00 USD)
AND GR-202 Gemini Autocalibrating Analytical Balance, 42g/210g x 0.01/0.1mg
Marca
|
AND |
|---|
Automatic self-calibration adjusts for ambient temperature changes
- Data memory function stores up to 200 sets of data
- Balance ID for GLP applications outputs date, time, balance number, and calibration weight
- Parts counting, percent weighing, below-balance weighing, and multiple weighing units
- Rear-mount motor drive assembly and antistatic glass offer superior weighing accuracy
- Splashproof keypad and display withstand messy lab
SKU:
GR-202
$87,982.60 MX($4,271.00 USD)
5 disponibles
5 disponibles
17
People watching this product now!
Payment Methods:
Descripción
INCLUDES
Dust cover, WinCT software, and 120 VAC, 50/60 Hz adapter with 6 ft (1.8 m) cord and two-prong plug
KEY FEATURES
- Data memory function stores up to 200 sets of data
- Balance ID for GLP applications outputs date, time, balance number, and calibration weight
- Parts counting, percent weighing, below-balance weighing, and multiple weighing units
- Rear-mount motor drive assembly and anti-static glass offer superior weighing accuracy
- Splash-proof keypad and display withstand messy lab environments
MORE ABOUT THIS ITEM
These balances are easy to use and calibrate and adjust their settings based on environmental changes. Balances feature a larger weighing chamber and smaller footprint than conventional analytical balances.
Max Capacity 42g/210g, Readability 0.01mg/0.1mg, Repeatability 0.1mg/0.02mg, Linearity ±0.2mg/±0.03mg, Calibration Internal – Auto Calibration, Stabilization time 3.5/8 sec, Counting Minimum weight 0.1mg, Weighing pan diameter 85 mm, Product dimensions 249x330x328mm, Weight 6kg.
| Capacity | 42g/210g |
| Readability | 0.01mg/0.1mg |
| Repeatability | 0.1mg/0.02mg |
| Linearity | ±0.2mg/±0.03mg |
| Calibration | Internal – Auto Calibration |
| Counting Min Weight | 0.1mg |
| Weighing Pan Dimensions | Ø 85mm |
| Product Dimensions | 249(W) x 330(D) x 328(H) mm |
| Weight | 6 kg |
| Stabilization time | 3.5/8 sec |
Especificaciones
| Peso | 6 kg |
|---|---|
| Dimensiones | 33 × 25 × 33 cm |
Marca
|
AND |
