AND GF-2000N NTEP Toploading Balance, 2100 g x 0.01 g
$28,592.80 MX($1,388.00 USD)
AND GF-6000N NTEP Toploading Balance, 6100 g x 0.1 g
$35,205.40 MX($1,709.00 USD)
AND GF-3000N NTEP Toploading Balance, 3100 g x 0.01 g
Marca
|
AND |
|---|
Super Hybrid Sensor (SHS) technology offers fastest response time in its class – one second!
- NTEP Approved
- Store weighing data — GF series stores 20 sets
- Complementary WinCT software supports data collection and statistical analysis
- External calibration
SKU:
GF-3000N
$31,847.60 MX($1,546.00 USD)
5 disponibles
5 disponibles
17
People watching this product now!
Payment Methods:
Descripción
Features
- Stainless steel weighing pan
- Adjustable leveling feet
- Integrated level bubble
- Comes with Adapter
- Basic operator card included
- Draft shield
- IP54 rated keypad
- Capacity indicator to help prevent overloads
- Bright blue vacuum fluorescent display
- Standard RS-232 Interface
- USB compatible
- Date and Time function
- Under hook weighing
- Automatic response adjustment to prevent effects of wind and vibration
- Hold function to freeze the current weight displayed
- Data memory function can store either weighing data, calibration data or unit mass in the counting mode depending on what is needed
- Counting function with automatic counting accuracy improvement
- External Calibration
- Conforms to GLP, GMP, GCP, ISO
- Windows compatible data collection software
- Compact SHS (super hybrid sensor) allows the balance to be compact, fast, and accurate.
- Auto Power-Off
- Multiple weighing units
- Select fast, middle, slow weighing to adjust to situation
- Highest speed response of stable weight is 1 second or less
- NTEP Class II
- CC 03-005
Weighing Applications
- General Weighing
- Parts Counting
- Percentage Weighing
- Comparator
- Dynamic / Animal Weighing
- Density Determination
Max Capacity 3100g, Readability 10mg, Repeatability 10mg, Linearity ±20mg, Calibration Extermal, Stabilization time less than 1s, Weighing pan 165 mm x 165 mm, Product dimensions 210x317x86m, Weight 4.3kg, Counting mode samples 5,10,25,50 or 100 pieces.
| Capacity | 3100g |
| Readability | 10mg |
| Repeatability | 10mg |
| Linearity | ±20mg |
| Calibration | External |
| Stabilization Time | 1 sec |
| Weighing Pan Dimensions | 165 mm x 165 mm |
| Product Dimensions | 210(W) x 317(D) x 86(H) mm |
| Weight | 4.3 kg |
| Counting mode | samples 5,10,25,50 or 100 pcs |
Especificaciones
| Peso | 4.3 kg |
|---|---|
| Dimensiones | 32 × 21 × 9 cm |
Marca
|
AND |
